Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich

im. Zenona Klemensiewicza

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia
Wydarzenia

Relacja z warsztatów w firmie Foto - Plus

Email Drukuj PDF

25 października nasza klasa Ief wraz z nauczycielami fotografii: panem Jackiem Dziubdzielą oraz panią Katarzyną Laskus wybrała się do firmy Foto - Plus, mieszczącej się przy ulicy Studenckiej w Krakowie.
Po przyjeździe na miejsce podzieliliśmy się na grupy. Jedna z nich weszła do specjalistycznego sklepu fotograficznego, a druga do studia. Wchodząc zwróciliśmy uwagę na bogate wyposażenie. W studiu mogliśmy użyć profesjonalnego sprzętu, więc nasza grupa, z panem Jackiem na czele, wzięła się do pracy.
Aparat podłączony był do komputera, dzięki czemu od razu można było oglądać robione zdjęcia na dużym ekranie. Do dyspozycji mieliśmy także cztery lampy firmy Bowens oraz nałożone na nie softboxy o różnych rozmiarach i kształtach.
Wykorzystywaliśmy oświetlenie przednio-górno-boczne. W ten sposób powstały portrety o miękkim rysunku, natomiast po wykorzystaniu plastrów miodu, zrobiliśmy zdjęcia o bardziej kontrastowym światłocieniu. Po pewnym czasie dołączyła grupa pani Kasi i każdy z nas mógł wykonać sobie portret.

Następnym elementem warsztatów było zapoznanie się z ofertą sklepu, obfitującą w nowoczesny sprzęt fotograficzny i studyjny. Na początku jeden z pracowników sklepu, zademonstrował obiektyw o ogniskowej 200 mm, który mogliśmy wypróbować, robiąc zdjęcia na ulicy. Było to ciekawe doświadczenie. W sklepie zostaliśmy poczęstowani czekoladkami, a pan Piotr opowiadał nam o aparatach, obiektywach, filtrach i różnych ich funkcjach. Wiele dowiedzieliśmy się o zdjęciach makro i rodzajach filtrów. Potem mieliśmy czas na samodzielne rozejrzenie się po sklepie i analizę parametrów znajdującego się tam sprzętu. Na koniec naszych odwiedzin otrzymaliśmy katalogi i drobne upominki, co tylko spotęgowało nasze zadowolenie z przeprowadzonych zajęć.

Klaudia Jakubowicz
Klasa I ef

Poprawiony: sobota, 07 grudnia 2013 19:32
 

Święto Niepodległości

Email Drukuj PDF

Powstań Polsko, skrusz kajdany. Dziś Twój tryumf albo zgon.

Pod takim hasłem świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacja uroczystości została powierzona uczniom klasy 1 ef. Z zadania wywiązali się świetnie, ale do śpiewu pieśni patriotycznych przygotowali się już wszyscy na lekcjach wychowawczych, w sali gimnastycznej rozbrzmiały znane melodie i słowa: „My, Pierwsza Brygada”, czy „Rozkwitały pąki białych róż”...W tym dniu również odbyło się ślubowanie klas pierwszych. To wieloletnia tradycja, która kończy okres adaptacji w nowej szkole. Już pamiętają wzajemnie swoje imiona, orientują się w przestrzeni, mają swoje ulubione miejsca, więc po prostu są u siebie!

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 21:24
 

Kreatywne Warsztaty Przedsiębiorczości

Email Drukuj PDF

W dniu 26.11.2013r. czterech uczniów klasy IICR (Klaudia Goleniowska, Sylwia Tomczyk, Mateusz Ejankowski, Alicja Hojcak) uczestniczyła w Kreatywnych Warsztatach Przedsiębiorczości XLX. Organizatorem było Małopolskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Uczestnicy zakładali oraz prowadzili własną firmę w oparciu o  grę symulacyjną. Gra obejmowała następujące zagadnienia:

  1. Przygotowanie produktu/usługi
  2. Odbiorcy produktu
  3. Marketing przedsiębiorstwa
  4. Organizacja firmy
  5. Planowanie i analiza finansowa
  6. Negocjowanie i inwestowanie

Po ciężkim boju z innymi szkołami nasi uczniowie zajęli III miejsce.

Poprawiony: sobota, 30 listopada 2013 09:05
 

Salamanca

Email Drukuj PDF

Ujednolicenie kształcenia zawodowego w krajach Unii Europejskiej.

W ramach programu Leonardo da Vinci 4-osobowa grupa nauczycieli w składzie dyr. Andrzej Januszkiewicz, Beata Krupa, Joanna Barteczko-Kocjan i Piotr Zabiegaj w dniach 10-23 listopada 2013 r. przebywała w hiszpańskiej Salamance w regionie Kastylia i Leon. Celem projektu jest wypracowanie jednolitego systemu kształcenia zawodowego, przygotowującego do egzaminu i pracy zawodowej na terenie UE.

W trakcie pobytu uczestnicy projektu odwiedzili szkoły zawodowe kształcące w systemach grado medio i grado superior. Zapoznali się z hiszpańskim systemem oświaty, programami nauczania, organizacją kształcenia zawodowego. Uczestniczyli w zajęciach praktycznych fotografii reklamowej, druku cyfrowego i introligatorstwa artystycznego. Program obejmował także wizyty w zakładach pracy, studiach fotograficznych i reklamowych i rozmowy dotyczące modelu jednolitego systemu kształcenia przyszłych pracowników.

Osobną część projektu stanowiło zapoznanie się z kulturą, historią i tradycjami Hiszpanii.

Nasi przedstawiciele zwiedzili wiele ciekawych miejsc: uniwersytet w Salamance, Dom Muszli, zespół starej i nowej katedry, Ciudad Rodrigo – przepiękne miasteczko otoczone pierścieniem murów obronnych z XII w., Zamorę – z 17 romańskimi kościołami oraz Madryt – z Museo Prado, Reiną Sofią, zespołem architektonicznym starego miasta.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny MATEMATYKA PLUS.

Email Drukuj PDF

W piątek 8 listopada o godzinie 10 w całym kraju przeprowadzono konkurs, do którego dołączyło również 21 uczniów z naszej szkoły. Rozwiązywali przez 45 minut test matematyczny. Konkurs jest organizowany w celu zwiększenia motywacji uczniów w poznawaniu tajników wiedzy matematycznej oraz porównaniu własnych umiejętności z umiejętnościami i wiedzą innych. Każdy uczestnik otrzyma książkę i film DVD Przystanek Alaska, a dla najlepszych przeznaczone są cenne nagrody. Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu przyszłego roku.

 

MMDS Print Management

Email Drukuj PDF

MMDS logoW piątek 8 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu i prezentacji firmy MMDS Print Management w Skawinie w ramach cyklicznych wycieczek zawodoznawczych. Na miejscu zapoznali się z głównymi kierunkami działalności firmy specjalizującej się w dostarczaniu swoim klientom najlepszych rozwiązań w branży poligraficznej, poznali wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o zatrudnienie, dowiedzieli się, jak przebiega współpraca z klientami od momentu nawiązania jej, aż po realizację konkretnego zamówienia. MMDS Print Management realizuje je dla największych polskich przedsiębiorstw, hoteli i banków. Od pewnego czasu współpracuje też z naszą szkołą w ramach Małopolskiego Klastra Poligraficznego. W trakcie spotkania uczestnicy zostali podjęci wystawnym obiadem w jednej ze skawińskich restauracji.

Poprawiony: sobota, 09 listopada 2013 10:22
 

Lekcje geografii z polskimi himalaistami

Email Drukuj PDF

Na początku listopada uczniowie klas 1CR, 2CR i 1EF uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez polskich himalaistów: Michała Apollo oraz Marka Żołądka. Zaproszeni goście mogą pochwalić się pierwszym zdobyciem takich szczytów jak: Forgotten Peak (5889 m n.p.m) czy Masala Peak (5650 m n.p.m) leżących w Himalajach. Wspinali się m.i.n w Andach, Alpach oraz na Kaukazie. Swą górską pasję łączą ze zwiedzaniem ciekawych zakątków świata, co sprawiło, iż odwiedzili już ponad 60 krajów na naszym globie.

Ogromny bagaż podróżniczych doświadczeń pozwolił gościom opowiadać o swych przygodach z pasją i zaangażowaniem. Uczniowie doskonale przyjęli swobodną formę wykładu uzupełnioną o fotografie podróżników i ciekawe anegdoty. Himalaiści przedstawili historię swojego projektu wspinaczkowego Korona Ziemi rozszerzonego o pokaz specjalistycznego ekwipunku i jego praktycznego wykorzystania. Zaznajamiali młodzież z podstawami wspinaczki. Każdy chętny choćby przez chwilę mógł się poczuć jak "doświadczony" taternik.

Można mieć nadzieję, że pierwsza lekcja od najlepszych zachęci naszych uczniów do zdobywania szczytów (nie tylko tych górskich).

Poprawiony: wtorek, 26 listopada 2013 08:50
 

WF z klasą

Email Drukuj PDF


Blog WFW roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do programu Wf z klasą. Jego celem jest zwrócenie uwagi uczniów, rodziców i nauczycieli na wagę zajęć wychowania fizycznego w rozwoju młodego człowieka. To właśnie na wychowaniu fizycznym młodzież zdobywa pierwsze doświadczenia sportowe i rozwija je w wybranym przez siebie kierunku pod okiem wykwalifikowanej kadry. Nierzadko umiejętności te kiełkują w postaci sukcesów w różnorodnych zawodach i turniejach sportowych. Więcej przeczytasz na naszym blogu. Zapraszamy do systematycznego odwiedzania naszej strony.

Link do bloga

Poprawiony: niedziela, 27 października 2013 19:16
 

Drukarstwo mojego miasta - wczoraj i dziś

Email Drukuj PDF

W dniach 21 - 22 października 2013 r. uczennice z klasy 2 ag – Joanna Krzeczowska i Justyna Smoter wzięły udział w międzynarodowej konferencji Drukarstwo mojego miasta – wczoraj i dziś zorganizowanej przez Lwowski Poligraficzny College Ukraińskiej Akademii Drukarstwa. W spotkaniu uczestniczyły także delegacje pokrewnych szkół z Warszawy, Moskwy, Charkowa, Dniepropietrowska oraz Symferopola. Uczestnicy przedstawiali kolejno swoje prezentacje multimedialne ukazujące rozwój drukarstwa na Ukrainie, w Rosji i Polsce. Wystąpienie uczennic naszej szkoły zostało ocenione bardzo wysoko.

Jednak nie tylko sprawy naukowe wypełniły program konferencji. Lwowskie technikum występujące w roli gospodarza przygotowało wiele innych, ciekawych atrakcji. W ciągu dwóch dni uczestnicy konferencji mieli okazję poznać historię i najpiękniejsze zakątki miasta, mogli spróbować wspaniałej lwowskiej kawy i wybierać spośród bogactwa tamtejszych słodyczy. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że gościnność i serdeczność Lwowiaków jest wprost niezwykła.

Poprawiony: wtorek, 05 listopada 2013 09:09
 

Nauczyciele w Bieszczadach

Email Drukuj PDF

„Moje Bieszczady” – nasze Bieszczady,
czyli nauczycielski, październikowy wyjazd do Wetliny

panorama

Na zdjęciach bieszczadzkie połoniny i szlaki oraz znicze na grobie byłego dyrektora ZSPK Stanisława Zycha w Zagórzu.

Poprawiony: piątek, 25 października 2013 11:53
 

Ligum

Email Drukuj PDF

Dnia 15 października 2013 r. klasa II bp  z wychowawcą p. Elzbietą Wantuch odwiedziła firmę LIGUM w Głogowie. Firma ta zajmuje się renowacją wałków dla poligrafii. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z produkcją, podstawowymi wadami wałków oraz mogli zobaczyć jak wygląda praca w firmie. Pracownicy bardzo życzliwie tłumaczyli wszystkie zawiłości ich działań w zakładzie.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie

Poprawiony: piątek, 18 października 2013 10:20
 


Strona 1 z 6

 

Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich
im. Zenona Klemensiewicza
os. Tysiąclecia 38
31-610 Kraków

tel. 12-648-49-03
fax 12-649-91-55 w. 11

Linki

Prace Uczniów

rozpadajacasietwarz.jpg

 

dyplom

szkoła pozytywnego wyboru